Współczynnik przenikania dla okien i drzwi na rok 2022 i 2023

Współczynnik przenikania dla okien i drzwi na rok 2022 i 2023

Okna i drzwi stanowią nieodzowny element każdego domu czy budynku użytku publicznego. Na pierwszy rzut oka tym, co istotne w ich przypadku wydaje się być estetyka, styl i gabaryty. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, iż zarówno okna, jak i drzwi stanowią nie tylko estetyczne, ale także – a może przede wszystkim – praktyczne i funkcjonalne części budynku. W związku z tym, kluczowa jest jakość ich wykonania, rodzaj materiału z jakiego zostały stworzone, ale także istotny parametr techniczny, określany jako współczynnik przenikania.

 

Czym jest współczynnik przenikania?

Współczynnik przenikania to współczynnik, dzięki któremu możliwe jest określenie stopnia zdolności przenikania ciepła przez poszczególne przegrody budowlane, jak ściany, dachy, a także – w tym wypadku – okna i drzwi. Współczynnik informuje o tym, ile energii, wyrażonej w watach, jest w stanie przeniknąć przez 1 metr kwadratowy powierzchni drzwi lub okna, w sytuacji, kiedy różnica temperatur po dwóch stronach danej przegrody wynosi 1 kelwin.

Im niższa wartość przenikania, tym skuteczniej izolują wnętrze domu nasze okna lub drzwi. Współczynnik może więc być cenną informacją, na temat ewentualnych strat ciepła i wiążących się z nimi rachunków za ogrzewanie.

Współczynnik przenikania okien i drzwi – normy na rok 2022

Aby mieć pewność, że zakupione przez nas drzwi i okna będą nie tylko estetyczne i stylistycznie dopasowane do reszty budynku, ale także odpowiednio izolujące i chroniące nas między innymi przed chłodem, warto zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. To, jakie techniczne wartości okien i drzwi będą optymalne, określone zostało w oficjalnych Warunkach Technicznych wprowadzonych w roku 2021. Warunki te stanowią zbiór najważniejszych informacji, dotyczących koniecznych do spełnienia wymagań z zakresu energooszczędności i ekologii.

Aktualnie obowiązujące normy, dotyczące warunków technicznych obejmują także wspomniany już powyżej współczynnik przenikania ciepła dla okien, drzwi, ale i innych elementów budynku. Normy współczynnika, określanego symbolem U, różnią się w przypadku poszczególnych przegród budowlanych i prezentują się następująco dla:

  • ścian zewnętrznych – 0,2 W/m²K,
  • podłóg – 0,3 W/m²K,
  • dachu – 0,15 W/m²K,
  • drzwi – 0,9 W/m²K.

W przypadku okien norma ta dodatkowo podzielona została na kilka wartości, ze względu na ich typ. Dla zwykłych okien jest to 0,9 W/m²K, natomiast dla okien połaciowych – 1,1 W/m²K.

1.
Współczynnik przenikania dla okien i drzwi na rok 2022 i 2023

Przykładowy system mogący osiągnąć wymagany współczynnik.

2.
Współczynnik przenikania dla okien i drzwi na rok 2022 i 2023

Przykładowy system mogący osiągnąć wymagany współczynnik.

Wybieranie okien i drzwi, spełniających aktualne normy, dotyczące współczynnika U, to wybór w kierunku ekologii, ale także energooszczędności i racjonalnego budżetu domowego. Odpowiedniej jakości drzwi i okna, które skutecznie izolują wnętrze domu przed chłodem, mają bowiem bezpośrednie przełożenie na zmniejszoną potrzebę jego dodatkowego ocieplania. To z kolei wiąże się z mniejszym zużyciem energii, ograniczoną produkcją zanieczyszczeń, jak również możliwością zmniejszenia wydatków, jak i poprawy kondycji domowych finansów.

Warto pamiętać, że warunki techniczne, określające między innymi współczynnik U, obowiązują od roku 2021, co oznacza, że dotyczą one wszystkich budynków powstałych od tego czasu, jak i remontowanych, czy modernizowanych, lub posesji posiadających pozwolenie na budowę.

Z dniem 1 stycznia 2023 roku w życie wchodzi nowe, zmodernizowane prawo budowlane, które uwzględniać będzie wiele czynników i elementów całego procesu budowy, od zdobycia pozwolenia, aż po parametry techniczne wybranych przegród budowlanych. Warto więc na bieżąco śledzić aktualności w przepisach, aby mieć pewność, że wybierane przez nas drzwi i okna w dalszym ciągu spełniają obowiązujące normy.


Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.